loading animation

Ny medarbetare i Ljusdal

Ny medarbetare i Ljusdal. Kimmen Gadelius är vår nya stjärna i Ljusdal.

Ny medarbetare i Ljusdal

Vi har glädjen att välkomna Kimmen som ny medarbetare på vårt kontor i Ljusdal! Hans erfarenhet och lokala förankring blir ett värdefullt tillskott till teamet.

Säg hej till Kimmen – vår nya handledare i Ljusdal!

 

Hej Kimmen! Berätta lite om dig själv.
Hej allihopa! Jag heter Kimmen Gadelius och är 56 år gammal. Jag är född och uppvuxen i Ljusdal, mitt i vackra Hälsingland. Här bor jag fortfarande tillsammans med min familj.

På fritiden tycker jag om att vistas i naturen, särskilt att vandra i skog och mark. Dessutom uppskattar jag att umgås med vänner. Jag har alltid varit intresserad av människors livsresor. Därför brinner jag för att stötta andra på deras väg mot arbete och utveckling.

Hur hamnade du på Eyes4work?
Redan 2016 började jag arbeta med att hjälpa människor ut i arbete. Det gjorde jag genom olika stödinsatser och kontakter i kommunen. Sedan dess har jag byggt upp ett starkt nätverk inom både näringslivet och den offentliga sektorn här i trakten.

När jag fick höra om möjligheten att börja på Eyes4work, kändes det helt rätt. Dels för att företaget delar mina värderingar, men också för att det finns en genuin vilja att göra skillnad. Just den viljan är avgörande för mig.

Vad är det bästa med ditt jobb?
“För det första är det otroligt meningsfullt att hjälpa människor framåt i livet. På Eyes4work möter vi varje individ där den befinner sig. Därefter arbetar vi tillsammans för att hitta rätt väg till arbetslivet.

Det är också väldigt givande att följa en deltagare genom hela resan. Från första mötet till dess att personen kliver in på sin nya arbetsplats. Den känslan slår det mesta. Dessutom är jag stolt över att vi arbetar långsiktigt – vårt mål är alltid hållbara lösningar.

Har du några tips till jobbsökare?
Ja, det har jag absolut! Mitt främsta råd är att ta vara på sitt nätverk. Många jobb går nämligen via kontakter. Till exempel kan en bekant höra om ett jobb innan det ens annonseras offentligt.

Om du inte har ett stort nätverk ännu, så går det att bygga upp det. Börja i liten skala. Delta i lokala evenemang, gå med i föreningar eller engagera dig på sociala medier. Var inte rädd för att ta kontakt med nya människor. För varje person du möter ökar dina möjligheter. Slutligen: ge inte upp – det tar tid, men det ger resultat.

Tveka inte att höra av dig!
Bor du i Ljusdal eller i närheten och söker jobb? Då är du varmt välkommen att kontakta Kimmen! Ni kan boka ett förutsättningslöst samtal om dina mål och nästa steg.

Tillsammans skapar ni en plan som passar just dig – med rätt verktyg, stöd och motivation. Kimmen ser fram emot att höra från dig!

 

Ta kontakt med Kimmen här och läs fler uppdateringar och nyheter från oss på Eyes4Work här.